top of page

Lamine Parke: Sık Sorulan Sorular Bölüm 3


21 Hangi mekana hangi yüzey?

Lamine parkelerde yüzey çeşitliliği mevcuttur ve her mekana her yüzey uygun olmayabilir. Bunu belirlerken genelde o mekanın kullanım yoğunluğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Eğer mekan yoğun kullanım olan bir mekansa bu mekanda sertlik derecesi yüksek bir ürün ve cilalı bir yüzey tercih etmekte fayda vardır. Eğer kullanım yoğunluğu çok olmayan bir mekansa sertlik derecesi düşük ve yağlı yüzeyli bir malzeme tercih edilebilir.22 Balık sırtı parke nedir?

Balık sırtı parke zemine parklerin baş noktalarının bir birine 90 derece dik şekilde, zikzaklı şekilde döşenmesi şekline denir. Bu döşeme şeklinde parkeler üretilirken sol ve sağ olarak üretilir ve ona göre döşemesi yapılır.
23 Macar kesim parke nedir?

Macar parke bir birine 45 veya 60 derece şeklinde bir birine paralel bir şekilde döşenmesi ile elde edilir. Çapraz ve zikzaklı bir şekilde döşeme şekli vardır.24 Yüzer sistem parke uygulama nedir?

Yüzer sistem uygulama lamine ve laminant parkede uygulanabilen bir döşeme şeklidir. Yapılacak yerdeki şap düzgün olmak kaydı ile yere şilte serilir ve duvardan genleşme payları bırakılarak kilit veya çakma modellerin alınlarına tutkal kullanılarak yapılan döşeme şeklidir.25 Parke genleşme boşluğu nedir?

Her parke doğal malzeme olduğu için sizinle birlikte yaşar ve kışları büzüşür, yazları ise genleşir. Bu genleşme ve büzüşmeden dolayı döşeme yapılırken duvar diplerinde minimum 1 cm gibi boşluklar bırakılır ve bu boşluklar da süpürgelik altlarında gizlenir.26 Yere yapıştırma parke uygulama nedir?

Yere yapıştırma yöntemi lamine parke ve masif parkede genellikle uygulanmaktadır. Bu yöntemde de şapın düzlüğü ve mukavemeti çok önemlidir. Uygulama yapmadan önce yerler temizlenir ve tutumu artıran ve tozumayı engelleyen astar uygulanır, kenardan genleşme payı verilerek çift karışım poliüreten tutkal ile 1x1 cm aralıklı tırnaklı düz mala ile yere şapta boşluk kalmayacak şekilde sürülüp üzerine lamine parke uygulama yapılması tekniğine denir.


27 Yere yapıştırma yönteminin avantajları ve dezavantajları nedir?

Yere yapıştırmanın avantajları, lamine parkenin ömrünü uzatır ve genleşme oranını azaltır. Ayrıca kullanım konforu üst seviyede olur. Dezavantajları ise, tamiri biraz zordur, yüzer döşemeye göre daha pahalı bir uygulama tekniğidir.28 Parke döşenirken kapı pervazları?

Parke döşenirken, uygulama yapan ustanın kalitesi, kapı pervazlarının temiz bir şekilde monte edilmesinin olmazsa olmazıdır. Kapı pervazları uygulamada herhangi bir dezavantaj yaratmaz.29 Lamine parkenin bakım ve temizliği nasıl olmalıdır?

Lamine parkeyi genelde çok nemli olmayan bir mop ile rutin temizlemek gerekir. Buna ilave olarak (tercihe bağlı) ürünün üreticisinin tescilli temizlik ürünü ile de temizlik yapılabilir. Bunların dışındaki ürünler genelde parkeye zarar vermektedir.30 Lamine parkede sistre ve cila bakımı nasıl olmalıdır?

Lamine parke ve masif parke gibi parkelerde, yıpranmalara göre yerinde sistre ve cila yapılabilir. Bunun zamanı genelde üst katmanın kullanım ile değişen bakım aralığı 10 -15 senede birdir.


3 bölüm ve 30 sorunun sonuna geldik. İlginiz için teşekkür ederim. Başka yazılarda buluşmak üzere.


 

Öğrenmek istediğiniz, merak ettiğiniz konuları bize sosyal medya hesaplarımız veya aşağıdaki iletişim bilgilerimizden iletebilirsiniz. Size cevap vermekten büyük mutluluk duyarız.


0392 223 87 82 | 0533 820 27 56 | info@mirodesignroom.com


Yazan: Mehmet Yavuz

Miro Designroom, Satınalma, Tedarik ve Lojistik Yöneticisi, Mimar

263 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page