top of page

Lamine Parke: Sık Sorulan Sorular Bölüm 2

Güncelleme tarihi: 23 Eki 2021


11 Endüstriyel ağaç üretimi nedir?

Endüstriyel ağaç üretimi, dünyanın çeşitli yerlerinde parke üreticilerine ham madde sağlayıcı firmalarının kendi arazilerinin üzerinde bu sektör için özel ağaçlar üretip ve gene o arazi içerisinde tekrardan kestiği ağaçlar kadar ekip o döngüde doğaya zarar vermeden bu ürünleri üretmeleridir.


12 Parkede nem tutucu nedir, nasıl uygulanır?

Genelde yüzer uygulamalarda parkenin altına koyulan şilte nem tutucu özellikli bir üründür.13 Parkede ses ve ısı izolasyonu nasıl sağlanır?

Lamine parkede ses ve ısı izolasyonu sağlanması söz konusudur. Malzemenin doğası gereği sesi çok iletmeyen ve yutan özelliğinden ses izolasyonu sağlar, ısı izolasyonu da sağlamak mümkündür, ahşabın ısı geçirgenlik kat sayısı diğer malzemelere göre daha düşüktür ve ısıyı geçirimi daha zordur, bu da ısı izolasyonu sunar. Bunun yanı sıra özellikle yüzer döşemelerde altına 3-5-8 mm kalınlıklarında mantar şilte kullanılarak da ısı izolasyonunu artırmak mümkün.14 Çizilmeyen parke var mı?

Çizilmeyen lamine parke yoktur. Sadece sertlik derecesi daha yüksek ve düşük ahşap grupları vardır. Örnek vermek gerekir ise teak ahşabı en sert ve yoğun ahşaptır. Bu yoğunluk malzemede daha az çizilme gerçekleşir. Daha az yoğun ve sertlik derecesi düşük ürünler daha kolay çizilir, bu ürünleri insan trafiği yoğun yerlerde genelde önermiyoruz.
15 Lamine ve laminant parke arasındaki farklar nedir?

Lamine parke %100 doğal ahşaptır. Laminant parke ise daha çok işlem gören ve yüzeyine gerçek ahşap görseli baskısı, sıkıştırılmış mdf plakaya yapıştırılarak yapılır ve tamamı doğal değildir.16 Lamine parke ile masif parke arasındaki farklar nedir?

Lamine parke ile masif parke arasında en belirgin fark, lamine %100 gerçek ahşap olmasına rağmen bir mühendislik ürünüdür. Yaşayan doğal ahşabı ısıl işlem ve basınç ile farklı yönlerde çalıştırarak genleşmesi minimize edilir. Laminede montaj daha hızlıdır ve çıkan yüzey daha pürüzsüzdür. Masif ise tüm kalınlığı ile ahşabın kendisidir ve tek yöne çalışır . Uygulama ve bakımı daha zordur, döşendikten sonra düzgün bir yüzey çıkmaz ve yerinde tekrardan düzeltme ve vernik işlemi gerekir. Masif parkenin teknolojisi daha eskidir.


17 Lamine parke suya dayanıklı mı?

Lamine parke suya dayanıklı bir malzeme değildir. Fakat su kısa süreli üzerine döküldüğünde herhangi bir bozulma ve deformasyon olmaz. Uuzun süre suya mağruz kalması sonucu lamine parke ciddi şekilde deformasyona uğrar ve telafisi olmayan bir zarar görür.18 Suya dayanıklı parke nedir?

Suya dayanıklı parke, doğal olmayan ve tamamı ile yapay bir malzemedir.


19 Ucuz lamine parke kullanışlı mıdır?

Lamine parkelerde firma eğer tanınan ve belli standartlarda üretim yapabilen bir firma ise ucuz versiyonları da pahalı versiyonları gibi kullanışlı ve dayanıklıdır. Lamine parkede genelde pahalılık ve ucuzluğu, üst katmanda bulunan değerli ahşabın niteliği ve değeri belirler.20 Ucuz lamine parke kullanımının dezavantajları nedir?

Ucuz lamine parkenin kullanımının dezavantajı sadece estetik açıdan tercih meselesidir. Kullanım ve uygulama açısından dezavantajı yoktur.Sıradaki sorular: Bölüm 3

21 Hangi mekana hangi yüzey?

22 Balık sırtı parke nedir?

23 Macar kesim parke nedir?

24 Yüzer sistem parke uygulama nedir?

25 Parke genleşme boşluğu nedir?

26 Yere yapıştırma parke uygulama nedir?

27 Yere yapıştırma yönteminin avantajları ve dezavantajları nedir?

28 Parke döşenirken kapı pervazları?

29 Lamine parkenin bakım ve temizliği nasıl olmalıdır?

30 Lamine parkede sistre ve cila bakımı nasıl olmalıdır?

 

Öğrenmek istediğiniz, merak ettiğiniz konuları bize sosyal medya hesaplarımız veya aşağıdaki iletişim bilgilerimizden iletebilirsiniz. Size cevap vermekten büyük mutluluk duyarız.


0392 223 87 82 | 0533 820 27 56 | info@mirodesignroom.com


Yazan: Mehmet Yavuz

Miro Designroom, Satınalma, Tedarik ve Lojistik Yöneticisi, Mimar

209 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page